HAVAALANI İKLİMLENDİRME

EBA ile havanız değişecek...

HAVAALANI İKLİMLENDİRME

Bütün bir yıl boyunca milyonlarca insan aktif olarak havaalanlarını kullanmaktadır. Bu kapsamda büyük bir yoğunluk yaşayan havalimanları için hava kalitesinin daha yüksek bir denge içerisinde sağlanması adına, hava limanı iklimlendirme sistemleri doğru yerlere en iyi cihazlar kapsamında yerleştirilmelidir. Bütün bir yıl boyunca hem yolcular adına hem de çalışan personel açısından farklı noktalarda kaliteli bir havalandırma avantajı, birbirinden değişik havalimanlarında büyük bir önem taşımaktadır.

Özellikle devamlı bir şekilde artış gösteren korozyon hava için tehlikeli bir durum ön plana çıkarır. Endüstriyel gazlar, asit yağmuru ya da tuzlu rüzgar ile birlikte gaz yağı gibi farklı etmenler bu konuda korozyonu ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda hava daha düşük bir soğutma kapasitesini ortaya çıkarır, yüksek yoğuşma sıcaklığını meydana getirirken aynı zamanda sistemlerin de üst noktada bir seviyede enerji harcanmasına da neden olur. O yüzden hava limanı havalandırma sistemleri mutlaka dengeli ve eşit bir şekilde yerleştirilmelidir.

Havalimanında İklimlendirme ve Havalandırma Sistemlerinin Getirdiği Çözümler

Özellikle hava limanı iklimlendirme sistemleri ile birlikte burada temel amaç ısı ve nem yükleri ile çevre koşullarını yaşam alanı olarak doğru bir dengeye getirmektir. Yaşanan havalimanı yoğunlukları kapsamında uygun bir çevre sağlanması için, bu sistemler düzenli şekilde kaliteli olarak elde edilip değerlendirilmelidir. Çok farklı yerde bu durum bir lüks olarak görülse de havalimanları için çok büyük bir ihtiyaçtır. O yüzden mutlaka hava limanı havalandırma sistemleri bütün bir yıl içerisinde yoğun bir kalabalığın daha kaliteli bir ortam içerisinde geçiş yapmasına olanak vermelidir.

Havaalanı İklimlendirme Sistemlerinin Farklı Faydaları

Özellikle %20 kadar bir enerji tasarrufu sağladığından dolayı hava limanı iklimlendirme sistemleri büyük bir önem arz eder. Ayrıca bu sistemler sayesinde havaalanlarının kullanım imkanı da daha uzun süreli hale getir. Tabii havaalanlarında kullanılan sistemler de bu bağlamda daha sağlam bir şekilde ve uzun süreli kullanılabilmektedir. Temiz bir hava sistemi altında yolcular daha konforlu bir şekilde beklemekte ve diğer işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Son olarak ise hava alanı ekipmanlarının soğutulmasında da hava limanı havalandırma sistemleri büyük bir olumlu etki sağlar.

TOP