İLAÇ ÜRETİM TESİSİ İKLİMLENDİRME

EBA ile havanız değişecek...

İLAÇ ÜRETİM TESİSİ İKLİMLENDİRME

Birçok farklı sektör adına insan sağlığının ön plana alındığı ve özel koşullar kapsamında gerçekleştirilmesi gereken ilaçlar ile birlikte, farklı kozmetik ürünler için mutlaka steril ve hijyenik ortamların kullanması büyük bir önem taşır. Bu konuda tüm farklı ilaç sanayi seçenekleri dahilinde ilaç üretim tesisi havalandırma sistemleri kullanmaktadır. Üstelik bu üretimlerin doğru şekilde insan sağlığını koruyucu bir etken altında gerçekleştirilmesi adına denetlemeler de üst noktada yapılmaktadır.

Bu bağlamda GMP ya da FDA örneklerle benzer uluslararası standartlara uyulması gereken kriterler kuruluşlar içerisinde en iyi şekilde bulundurulmalıdır. Üstelik sadece ilaç üretim noktası adına değil aynı zamanda depolama ve ambalajlama sistemi altında da mutlaka ilaç üretim tesisi iklimlendirme seçenekleri doğru şekilde kurulmalı ve değerlendirilmelidir. Özellikle çalışma alanları kirlilik noktasında zayıf kalır ve bu da üretimin gerçekleştirildiği sahaların çalışmaya uygun olmayan bir ortam meydana getirmesine sebep olur. O yüzden bu kirliliğin önüne geçmek adına bu şekilde çalışmalar yapılması oldukça önemlidir.

İç Ortam Hava Kalitesi İstenilen Çalışma Ortamını Sunmalıdır

Mutlaka dengeli bir şekilde iç ortam hava kalitesi hem üretim hem de depolama adına ilaçların kullanılabilirliklerini ve kalitesini doğrudan etkilediğinden dolayı ilaç üretim tesisi havalandırma sistemleri mutlaka en iyi şekilde yerleştirilmelidir. Özellikle her üretim alanında olduğu gibi nem oranı ve iç mekan kapsamındaki sıcaklık üretim alanına büyük olumsuz etki vermektedir. İlaç ambalajları, üretim aşamalarında kullanılması gereken toz ve sıvılar ile birlikte draje de nem ve sıcaklıktan büyük bir oranda etkilenmektedirler. Üstelik bu hassaslık o kadar önemlidir ki çok düşük orandaki nem bile günlük olarak gerçekleştirebilecek bir üretim dahilinde ilaçların tamamen kullanılmama durumunu ortaya çıkarabilir. O yüzden ilaç üretim tesisi iklimlendirme sistemleri mutlaka sektör dahilinde uluslararası standartlar kapsamında kullanım gösterilmelidir.

Ne Mümkün Olduğu Kadar Minimum Seviyeye Çekilmelidir

İlaç sanayisinde özellik nem çok düşük seviyelerde olmalıdır. Çünkü üretim aşamasında granüller, drajeler ve ambalaj sistemleri oldukça fazla etkilenmektedir. Toz halindeki bu maddelerin doğru şekilde ve insan sağlığını koruyucu bir etki altında üretimden geçmesi adına mutlaka ilaç üretim tesisi havalandırma sistemleri dengeli bir şekilde eşit olarak yerleştirilmelidir. Ancak ilaç üretim tesisi iklimlendirme seçenekleri doğru ürünler dahilinde plan ve projeler kapsamında hazırlanmalıdır.

TOP