OKUL HAVALANDIRMA ÇÖZÜMLERİ

EBA ile havanız değişecek...

OKUL HAVALANDIRMA ÇÖZÜMLERİ

Özellikle okullarda genel olarak camların açılması suretiyle havalandırma yapılması, istenilen eğitim koşullarının yakalanması adına pek de faydalı olmamaktadır. Burada okul iklimlendirme sistemleri dahilinde pozitif bir basıncı sağlayarak kirli hava ile temiz hava arasında bir değiş tokuş gerçekleştirilir ve bu durum pencere altı ile tavanda oluşturulacak olan bu sistemler dahilinde yapılır. Bu şekilde dengeli bir okul havalandırma sistemi elde edilirken aynı zamanda iç ve dış sıcaklık ile nem dengesi de eğitim koşulları açısından en iyi biçimde yakalanmasına olanak tanımaktadır. Eğitim ve öğretim kurumları kapsamında doğru iklimlendirme sistemleri farklı odaları dengeli şekilde kurulmalıdır. Bu kapsamda ortam içerisinde daha rahat nefes alma ve gözeneklerini açılarak dikkatin derslere odaklanmasına imkan sağlanır. Aksi takdirde oda içindeki basınç ve nem ile sıcaklığın artış göstermesi hem eğitimcileri hem de öğrencileri oldukça zorlar.

Okulun Farklı Noktalarında Kullanılması Gereken İklimlendirme Sistemleri

Özellikle okul tuvaletlerinde gerçekleştirilecek olan hava değişimi 1 saatte en az 4 veya 5 kez yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Bu şekilde içeride kalacak olan hava sürekli olarak tazelenir. Tabii tuvaletler ile birlikte diğer eğitim odaları ve farklı idari noktalar da mutlaka gerçekleştirecek olan hatlar dahilinde ayrılmalıdır. Bu şekilde okul iklimlendirme sistemleri çalışmıyorken tuvaletten gelecek pis kokular diğer kısımlara yayılmaz. Aynı zamanda laboratuvar için de yine okul havalandırma sistemleri mutlaka kullanılmalıdır. Birbirinden farklı deney setlerinin yakın noktalarına yerleştirilecek olan bu sistemler dahilinde, oda içerisinde arzu edilen sıcaklık ve nem yakalanarak gerçekleştirecek olan testlerin ve deneylerin istenilen sonucu vermesine olanak tanınır.

Anaokulu ve Diğer Bu Şekildeki Kurumlarda Havalandırmalar

Çocukların çok uzun bir süre gün içerisinde zaman geçirdikleri odalar kapsamında anaokulu ile birlikte yuvalar olarak bu gibi mekanlarda okul iklimlendirme sistemleri sağlık açısından mutlaka doğru şekilde projelendirilmelidir. Oyun alanlarında tozlu havanın ortadan kalkması ve filtreleme sistemleri dahilinde ortamın ısı ile nem dengesi yakalanması, bünyesi henüz zayıf olan çocukların sağlığının korunmasında önemli bir etken olarak ön plana çıkar. Özellikle solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan uzak kalmak için bu sistemler doğru filtreleme işlemlerini gerçekleştirir. Banyo, mutfak ve tuvalet gibi daha birçok değişik noktada da yine okul havalandırma sistemleri doğru şekilde kullanılmalıdır.

TOP