ÜNİVERSİTE İKLİMLENDİRME

EBA ile havanız değişecek...

ÜNİVERSİTE İKLİMLENDİRME

Üniversiteler genel olarak kompleks bir yapı bağlamında geniş bir alana yayıldığından dolayı, farklı binalar ve değişik bölümler yer almaktadır. Bu kapsamda öğrencilerin ve aynı zamanda öğretim üyelerinin konfor ve rahatlığı, eğitimlerin istenilen doğru bir şekilde gerçekleşmesi adına büyük bir önem arz etmektedir. Konferans salonları, farklı boyutlardaki eğitim alanları ile birlikte idari katlar ve benzeri birçok farklı nokta adına, üniversite iklimlendirme sistemi doğru şekilde yapılmalıdır. Isıtma ve soğutma sistemlerinin istenilen dengeye ulaşmaması, gerçekleştirilecek olan eğitim adına verimsiz bir ortamın meydana gelmesine sebep olabilmektedir. O yüzden üniversite havalandırma sistemleri gerçekleştirilirken farklı idari alanlar ya da eğitim odaları ile birlikte, özellikle de laboratuvar gibi birçok değişik kısım ayrıcalıklı bir biçimde değerlendirilmelidir.

İklimlendirme ve Havalandırma Sistemleri Üniversitenin Her Noktasına Uygulanmalıdır

Konferans salonları ile birlikte laboratuvar ya da eğitim alanlarının yanı sıra koridorlar, yemekhaneler ve kafeteryalar da yine eksiksiz olarak üniversite iklimlendirme sistemi altında mutlaka doğru plan ve program dahilinde iç ve dış dengeyi doğru şekilde ayarlayabilecek biçimde hazırlanmalıdır. Cihazların yeterlilik derecesi, konumlandırılacak olan yerler ve insan kapasitesine bağlı olarak üniversite havalandırma sistemleri, bu koşullar göz önüne alınmak sureti ile gerçekleştirilmelidir. Üstelik iç kısımlara yerleşen farklı toz ve diğer kir gibi değişik etmenler, eğer doğru bir havalandırma sistemi altında arındırılmaz ise, bu alanlarda yeterli miktarda oksijen olmayacağı için havasız bir ortam içerisinde kalma durumu meydana gelebilmektedir.

İklimlendirme Çözümleri Üniversiteler İçin Büyük Bir Önem Arz Eder

Eğitim kurumları adına çalışma ortamında dikkatlerin verilmesi ve odaklanmış şekilde çalışmaların gerçekleştirilmesi adına, mutlaka üniversite iklimlendirme sistemleri doğru bir plan ve proje dahilinde yapılması gerekmektedir. Özellikle idari kısım ile birlikte eğitim odaları ve konferans alanlarının yanı sıra laboratuvar alanları mutlaka doğru üniversite havalandırma sistemi çatısı altında projelendirilmelidir. Eğitim kurumlarına yakışır bir şekilde en uygun iklimlendirme ve havalandırma sistemleri, istenilen verimi sunacak biçimde doğru cihazlar ile yapılması en önemli kriterler arasında yer alır. Bu konu adına ilgili çözümleri site üzerinden daha detaylı olarak öğrenme şansını elde edebilirsiniz.

TOP