VERİ MERKEZİ İKLİMLENDİRME

EBA ile havanız değişecek...

VERİ MERKEZİ İKLİMLENDİRME

Bilgisayar sistemleri dahilinde veri depolama ve telekominikasyon sistemleri için tüm bunları bünyesinde barındıran bir tesis olarak, veri merkezi ifade edilebilir. Özellikle işlenen verilerin bu merkezlerde saklanması büyük bir öneme sahipken, merkezde bulunan farklı sistemlerin soğutulması adına oldukça hassas bir yapıya sahip olan veri merkezi iklimlendirme sistemleri yer almaktadır. Proje kapsamında veri merkezleri yapılandırma işlemleri gerçekleştirilirken, birçok farklı temel durum göz önüne alınmaktadır.

Enerji verimliliği analizi, ısı kazanç ve kayıp analizleri ile birlikte aynı zamanda elektrik ve makine tesisatları açısından altyapının detaylı bir şekilde incelenmesi bu temel durumlar içerisine girmektedir. Bu kapsamda bazı iklimlendirme şartlarının sağlanması için veri merkezi havalandırma, nem alma ya da istenilen basınçta tutulma gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Veri Merkezi İklimlendirme Sistemleri

Özellikle bu veri merkezi iklimlendirme sistemleri kapsamında havalandırma ve soğutma sistemleri oldukça yüksek bir miktar altında değerlendirilmektedir. Bu özelliklerin değerlendirilmesinin temel nedeni ise bağıl nem oranı ile birlikte sıcaklığın öneminin fazla olmasıdır. Belirli bir yüzde oranın altına düşen bağıl nem oranı ile birlikte sıcaklığın yüksek bir oranda artışı bilgi işlem cihazlarının farklı noktalarında büyük zararlara sebep olabilmektedir. Statik bir elektrik şarj birikmesine etki yaparken aynı zamanda sıcaklık ve bağıl nem cihazlarda birtakım kıvılcımların da meydana gelmesine de sebep olabilmektedir. O yüzden veri merkezi havalandırma sistemlerinin kullanılması bu noktada büyük bir önem arz etmektedir.

Veri Merkezi İklimlendirmenin Değişik Faydaları

Özellikle veri merkezlerinin bulunduğu bölgelerde iklim şartlarının göz önüne alınması büyük bir önem arz etmektedir. Bu noktada enerji verimliliği açısından güçlü bir etki sağlayan sistemlerin tasarlanması, nemlendirme ya da ısıtma ve soğutma gibi etkileri gerçekleştirebilecek kaynakların oluşturulması noktasında kurulum adına, uygun şartların oluşması veri merkezi iklimlendirme açısından oldukça önemlidir.

Ayrıca veri merkezi havalandırma sistemleri satış sonrası periyodik olarak bakımlarının gerçekleştirilmesi de tüm bunlarla beraber, işletme maliyeti ile kurulum açısından oldukça düşük bütçeler dahilinde gerçekleştirilmesine olanak verir. Tüm farklı veri merkezleri adına firmamız kapsamında sizlere en doğru olanaklar sunulmakta ve yüksek verim sağlayan sistemler adına tüm hizmetler en iyi şekilde sağlanmaktadır.

TOP